מהו חזון המכללה?

”המכללה למדינאות“ בירושלים, נוסדה בשנת תשס“ז (2007), במטרה להניח תשתית עיונית לשיח הציבורי ולהצמיח מנהיגות בעלת חזון מעמיק, רוחב דעת וכישורים אישיים להובלת החברה והמדינה בישראל. אנו מאמינים שמנהיגות כזו תצמח באמצעות לימוד מעמיק ושיטתי בשאלות זהות ומדיניות וביצירת קהילה ערכית ומקצועית שתיטול חלק במערכות הציבוריות בארץ.

למי מיועדת התכנית?

התכנית מיועדת לצעירים מובילים הלומדים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים בתחומי החברה, הרוח והמשפטים במוסדות האקדמיים בישראל, המעוניינים להרחיב ולהעמיק את ידיעותיהם בנושאי זהות ומדיניות, ואשר מתכוונים להשפיע על המרחב הציבורי ולהשתלב בזירות הציבוריות השונות, אם במשרדי הממשלה, בכנסת, בתקשורת, באקדמיה או בארגוני מגזר שלישי למיניהם.

מה ניתן לקבל מהתכנית?

רכישת ידע וכלים לגיבוש מדיניות, פיתוח אישי ותהליך קבוצתי, היכרות בין-אישית עם הסגל, עם בוגרי המכללה ועם עמיתי התכנית. ישנה גם תכנית המשך לבוגרים הכוללת התמחות במשרדי ממשלה, סמינרים עיוניים, סדנאות יישומיות והצטרפות לקהילת עמיתים משפיעה.

מהן מחויבויות המשתתפים בתכנית לזהות ומדיניות?

דרישות ההשתתפות הבסיסיות בתכנית הן נוכחות מלאה במפגשי התכנית בימי חמישי (9:30-20:15), הגשת דו”ח קריאה שבועי וכתיבת מטלה סמסטריאלית שנועדו למקסם את הלמידה ותהליך הפיתוח האישי. בנוסף, יתקיימו מספר סדנאות לפיתוח אישי במקביל לשנת הלימודים, לצד סוף שבוע וסיורים קבוצתיים. רק מועמדים שיוכלו להתחייב על עמידה בתנאים אלו יוכלו להשתלב בתכנית.

האם התכנית מותאמת לסטודנטים?

כן. התכנית נבנתה על פי לוח השנה האקדמי כך שהיא צפויה להתחיל באוקטובר ולהסתיים בסוף יוני.

האם מתקיימים לימודים בחופשת הסמסטר?

מכיוון שהתכנית מותאמת גם לסטודנטים, לא יתקיימו לימודים שבועיים במהלך חופשות הסמסטר.

מהי עלות ההשתתפות בתכנית?

שכר הלימוד השנתי הינו בעלות מסובסדת של 2,800 ש“ח.

האם המכללה היא גוף פוליטי?

המכללה הינה גוף אינטלקטואלי לימודי ואיננה גוף מפלגתי או פוליטי. תכניות המכללה מנגישות אסכולות ייחודיות בנושאי חברה ורוח. בין אסכולות אלו ניתן למצוא יסודות מחשבה שמרניים, לאומיים, ליברליים ויהודיים במגוון רחב של התייחסויות. הנחת יסוד רווחת ומאפיינת, היא תפיסת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ואת המפעל הציוני כהתחדשות של ההיסטוריה היהודית עתיקת היומין.

מיהו הבוגר שהמכללה רואה לנגד עיניה?

אישיות עצמאית, חושבת, יצירתית ומובילה. במובן זה בכל שנה מסיימים 40 ’דגמים‘ מגוונים בעלי דרך ייחודית ושונה. כאלו המכוונים עצמם להשפעה ציבורית כאינטלקטואלים מעורבים, כאנשי השירות הציבורי וכיזמים חברתיים.

מהם השלבים הבאים לאחר יום המיון?

​מי שעובר בהצלחה את יום המיונים מזומן לראיון עם  סגל המכללה. זהו השלב האחרון בתהליך המיון- מי שנמצא מתאים מקבל תשובה חיובית להשתתפות בתכנית בשנה הבאה. המשתתפים בתכנית יוזמנו ליום היכרות ואוריינטציה לקראת תחילת שנת הלימודים על מנת להכיר את הקבוצה ולקבל פרטים לגבי התכנית עצמה. 

Learn more