סמינרים

אירופה מאין ולאן – על יסודותיהם של ההומניזם, הדמוקרטיה והחילון באירופה

במהלך השנים האחרונות מתמודדת אירופה עם גלי הגירה מסיביים, עם זעזועים כלכליים המערערים את האחדות האירופית ועם שחיקת ההגמוניה הצבאית במרחב הקרוב והרחוק. הסמינר על אירופה מעניק תמונת עומק על ההויה האירופית, מיסודותיה הנוצריים והרומיים, דרך הבנת הפרדוקס המכונן של התודעה המודרנית האירופית ועד הרב-תרבותיות הפוסטמודרנית של האיחוד האירופי.

יסודות האסלאם המתעורר בעולם הערבי

הטלטלה הערבית שהחלה בדצמבר 2010 חשפה את חלקה המתפרץ של הלבה הרותחת זה עידנים של הזהות האסלאמית בעולם הערבי. זהות זו קשורה בטבורה בתשתית הלשונית הערבית, במשפט האסלאמי על האסכולות השונות בו, בתודעת הידע המועבר במסורת ובעיקר בתגובתו של האיסלאם למודרניזציה, לחילון ולעליית מדינת הלאום. הסמינר על האסלאם המתעורר כיום מאפשר היכרות מעמיקה עם הדת והחברה האיסלאמית ועם מופעיה במרחב האזורי והמקומי, לרבות עליית האסלאם הגלובלי, באמצעות מקרי בוחן במפרץ הפרסי, במרחב סוריה-עירק, במצרים ובחברה הערבית בישראל.

דתות, גיאופוליטיקה וביטחון - סמינר למועצת רבני צהר

מראשית הציונות, נדרש העם היהודי לאתגר ההתמודדות עם האוכלוסייה הערבית שסביבו. מעולם לא נפסקה התוקפנות הרצחנית של מדינות, ארגונים ויחידים, במטרה לחסל את המפעל הציוני, עד ימים אלו ממש.
סמינר זה נועד להעמיק ולהרחיב את ההבנה במרכיבי היסוד של המציאות הביטחונית בישראל, תוך כדי התבוננות ביסודות התיאולוגיים, ההיסטוריים והחברתיים של שכנינו ומבט מפוכח ועדכני על יכולותיה של ישראל מבחינה אסטרטגית וטקטית.